Hospodářství

Mount Robson Park Kanada patří mezi nejbohatší státy na světě. Je členem mnoha mezinárodních organizací, např. OECD a G8 a patří mezi deset nejvýznamějších obchodujících zemí. V žebříčku Heritage Foundation's byla Kanada ohodnocena jako země s menší ekonomickou svobodou než v USA, ale s větší než jaká je ve většině států Evropy.
Kanadský státní dluh je nejnižší ze všech členských států G8. Průměrná nezaměstnanost činila v roce 2009 8,6%, přičemž nejnižších hodnot dosahovala provincie Manitoba (5,8%), naopak nejvyšších Newfoundland a Labrador (17%).

V Kanadě se těží zejména: železná ruda, nikl, zinek, měď, zlato, olovo, molybden, potaš, diamanty, stříbro, uhlí, ropa a zemní plyn. Dále je zde významná těžba a zpracování dřeva. Průmysl je zde zejména těžařský, strojírenský, petrochemický, chemický, dále zpracování dřeva a papíru, výroba dopravních prostředků (letadel).
Mezi nejdůležitější zemědělské produkty patří: pšenice, řepka a rybolov.
Důležitou součást kanadského hodpodářství také tvoří enegretický průmysl (jaderná energie, vodní elektrárny) a turistický ruch.

V historii sehrála důležitou roli mj. těžba zlata - viz. velká zlatá horečka (Gold Rush) na konci 19. století, která zasáhla především známý Yukon. V těžbě a zpracování zlata je však Kanada aktivní i dnes - může se např. pochlubit i nejčistší seriově raženou zlatou investiční mincí - Gold Maple Leaf (ryzost 999.9999/1000 Au).