Geografie

Banff National Park Kanada se rozkládá v severní části severoamerického kontinentu. Na severovýchodě hraničí s Grónskem, na jihu se Spojenýmu státy americkými (konrétně se státy Maine, New Hampshire, Vermont, New York, Pensylvánie, Ohio, Michigan, Wisconsin, Minnesota, Severní Dakota, Montana, Idaho a Washington) a na západě s Aljaškou (také USA).
Na východě Kanadu omývá Atlantický oceán, na severu Severní ledový oceán a na západě Tichý oceán. Sahá tedy k oběma ocánům - odtud kanadské motto: "Od moře k moři".

Jak již bylo řečeno v úvodu, Kanada je rozlohou druhá největší země na světě (po Rusku), a tudíž i její geografie je velice rozmanitá. Rozloha činí 9 984 670 km2, z toho 8.92% tvoří vodní polocha, především jezera, kterých má Kanada nejvíce na světě. Pobřeží má délku 202.080 km, pozemní hranice pak 8893 km (s jedinou zemí - USA).
Nejvyšším bodem je Mount Logan (5959 m), nejnižším pak hladina Atlanstského oceánu (0 m). Nejdelší řekou je Mackenzie River, které má na délku 4 241 km. Největším jezerem je Velké Medvědí jezero, které má 31 153 m2.

Terén je převážně rovinatý s horami na západě a nížinami na jihovýchodě. Mezi nejvýznamější geografické body patří: Apalačské hory, Velká jezera a řeka Sv. Vavřince, Kanadský štít, Kanadské prérie (planiny), Západní Cordillery, Arktická Kanada.
Kanada je také rovněž relativně bohatá na množství více či méně činných sopek.

Co se týče vodstva, tak lze území Kanady rozdělit na 5 základních povodí: povodí Atlantiku (východní Kanada), povodí Hudson Bay (Hudsonova zálivu)(střed Kanady), povodí Severního ledového oceánu (sever a severozápad), povodí Tichého oceánu (západní pobřeží Kanady a hranice s Aljaškou) a povodí Mexického zálivu (velmi malé území u jižních hranic s USA).

Povrch Kanady pak pokrývají od smíšených a listnatých lesů mírného pásu (na jihu), přes prérie až po severské jehličnaté lesy, tundru a arktické ledové pouště.
Podnebí se taktéž odvíjí od lokality - od akrtického podnebí, přes studené kontinentální až po mírný pás.